Gratulujemy I miejsca zespołowi śpiewaczo-obrzędowemu „Borowianki”

W dniu 18 października 2015 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach

odbył się XII Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych „Obrzędy, zwyczaje, tradycje” w którym udział wzięło 12 zespołów (folklorystyczne, teatry wiejskie, grupy obrzędowe, i zespoły ludowe) z regionu częstochowskiego.

Naszą gminę reprezentował Zespół śpiewaczo – obrzędowy „Borowianki” z Borowna. Przedstawił zwyczaj „Wicie wieńca dożynkowego”, za który zdobył I miejsce. Paniom z zespołu składamy serdeczne gratulacje, życzymy aby dalsza praca w zespole dawała wiele satysfakcji i obfitowała w kolejne sukcesy, a widzom niezapomnianych wzruszeń.

Borowianki” znane są publiczności z widowisk obrzędowych poświęconych kultywowaniu tradycji ludowych: „Ostatni Różaniec”, „Siekarki”, „Wicie wieńca dożynkowego”, których scenariusze pisane są przez członkinie zespołu.

Działalność zespołu podtrzymuje odchodzące w zapomnienie zwyczaje naszych przodków prezentując je nowym pokoleniom.

Zespół „Borowianki” w swoim repertuarze posiada: pieśni i piosenki ludowe, stare pieśni kościelne, pieśni pątnicze, kolędy. Najstarsze utwory śpiewane przez „Borowianki” pochodzą z końca XIX wieku – zostały one ocalone i ożywione dzięki przekazom uzyskanym od najstarszych mieszkańców Borowna i okolic.

Ze względu na zanikanie niektórych gatunków folkloru zespół w swoim repertuarze umieścił pieśni z okresu Bożego Narodzenia, Wielkanocy jak również pielgrzymkowe.

Kierownikiem zespołu jest Pani Stanisława Kopcik.

wicie wieńca dozynkowego Koziegłowy 2015 (4)

Fotografie udostępnione przez ROK Częstochowa Fot.Sławomir Jodłowski

wicie wieńca dozynkowego Koziegłowy 2015 (6)

wicie wieńca dozynkowego Koziegłowy 2015