Biblioteka

Obrazek sowy i napis katalog bibliotekiGminna Biblioteka Publiczna w Mykanowie

Historia biblioteki w Mykanowie sięga czasów przedwojennych. O jej powołaniu mówiła uchwała Gminnej Rady z 20 maja 1936 roku, nadając jej imię Józefa Piłsudskiego. „W celu uczczenia pierwszej rocznicy śmierci Wielkiego Marszałka oraz pragnąc udostępnić ludności gminy dobrą książkę z której czerpać będzie zarówno wiedzę o bohaterskich dziejach swego narodu, jak i o pracy, życiu i czynach Największego Polaka, który geniuszem umysłu, twardym wysiłkiem woli Państwo wskrzesił i prowadził je ku odrodzeniu mocy własnej, ku wyzwoleniu sił, na których losy Polski się oprą, który dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek, a nas skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzić i w twardą rzeczywistość zamieniać – Rada Gminna jednogłośnie uchwałą założyć gminną bibliotekę publiczną i nazwać ją imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego” – czytamy w historycznym dokumencie. Uchwała – niestety – nie została wprowadzona w życie.

Biblioteka Publiczna w Mykanowie powstała już po II wojnie światowej, pierwsze wpisy do księgozbioru datowane są na rok 1947. W pierwszym roku działalności biblioteka liczyła 140 woluminów. Z roku na rok księgozbiór biblioteki powiększał się i w 1950 r. liczyła już 1800 woluminów. Najstarszą książką, która pozostała z pierwszych lat działalności biblioteki jest ”Monachomachia i Antymonachomachia” Ignacego Krasickiego. Została ona wydana nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff. Książka ta została wpisana do inwentarza biblioteki 25 maja 1949 r. pod numerem 728 i jest do tej pory udostępniana czytelnikom.

Na początku swej działalności biblioteka mieściła się w pomieszczeniach budynku Urzędu Gminy. W 1988 r. przeniosła się na stałe do obecnej siedziby. We wrześniu 2021 roku biblioteka przeszła gruntowny remont. Odmalowaliśmy ściany, wymieniliśmy płytki i oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach (wypożyczalnia, czytelnia, biuro). Mamy nowe meble: regały na książki, lady biblioteczne, szafki katalogowe. Zakupiliśmy nowe komputery. Wszystko dzięki środkom przyznanym przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Infrastruktura domów kultury. Cieszymy się, że nasi czytelnicy w komfortowych warunkach mogą korzystać z bibliotecznych zbiorów. Zmiana jest ogromna, zwłaszcza, że poprzedni wystój Gminnej Biblioteki Publicznej w Mykanowie pamiętał jeszcze lata 80. minionego stulecia.

Placówka wciąż się rozwija, służąc mieszkańcom gminy. W tej chwili księgozbiór liczy ponad 10 tysięcy egzemplarzy i nieustannie rośnie. Wraz z księgozbiorem przybywa również czytelników. W kolejnych panach mamy wprowadzenie systemu bibliotecznego umożliwiającego elektroniczne przeglądanie katalogu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mykanowie
e-mail: biblioteka@gokmykanow.pl
tel. 34 333 62 33

GODZINY OTWARCIA:
poniedziałek 12:00 – 20:00
wtorek 8:00 – 16:00
środa 12:00 – 20:00
czwartek 8:00 – 16:00
piątek 8:00 – 16:00

Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1. Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCZ 2.0

obrazek

Remont i zakup wyposażenia biblioteki:
“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego;”

obrazek

 

—————————————————————————————————————————————

Uchwała w sprawie likwidacji filii biblioteki w Starym Cykarzewie:

—->link

 

 

Skip to content