HomeAktualnościWiadomości

Biblioteka w nowej odsłonie zaprasza!

Po wakacyjnej przerwie – spowodowanej gruntownym remontem – zapraszamy do odnowionej biblioteki! Odmalowaliśmy ściany, wymieniliśmy płytki i oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach (wypożyczalnia, czytelnia, biuro). Mamy nowe meble: regały na książki, lady biblioteczne, szafki katalogowe. Zakupiliśmy nowe komputery. Wszystko dzięki środkom przyznanym przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Infrastruktura domów kultury. Cieszymy się, że nasi czytelnicy w komfortowych warunkach mogą korzystać z bibliotecznych zbiorów.  Zmiana jest ogromna, zwłaszcza, że poprzedni wystój Gminnej Biblioteki Publicznej w Mykanowie pamiętał jeszcze lata 80. minionego stulecia.

Historia biblioteki w Mykanowie sięga czasów przedwojennych. O jej powołaniu mówiła uchwała Gminnej Rady z 20 maja 1936 roku, nadając jej imię Józefa Piłsudskiego. „W celu uczczenia pierwszej rocznicy śmierci Wielkiego Marszałka oraz pragnąc udostępnić ludności gminy dobrą książkę z której czerpać będzie zarówno wiedzę o bohaterskich dziejach swego narodu, jak i o pracy, życiu i czynach Największego Polaka, który geniuszem umysłu, twardym wysiłkiem woli Państwo wskrzesił i prowadził je ku odrodzeniu mocy własnej, ku wyzwoleniu sił, na których losy Polski się oprą, który dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek, a nas skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzić i w twardą rzeczywistość zamieniać – Rada Gminna jednogłośnie uchwałą założyć gminną bibliotekę publiczną i nazwać ją imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego” – czytamy w historycznym dokumencie. Uchwała – niestety – nie została wprowadzona w życie. Biblioteka Publiczna w Mykanowie powstała już po II wojnie światowej, pierwsze wpisy do księgozbioru datowane są na rok 1947. Placówka wciąż się rozwija, służąc mieszkańcom gminy. W tej chwili księgozbiór liczy ponad 10 tysięcy egzemplarzy i nieustannie rośnie. W kolejnych panach mamy wprowadzenie systemu bibliotecznego umożliwiającego elektroniczne przeglądanie katalogu.

Zapraszamy do naszej biblioteki!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

obrazek

 

 

Skip to content