Szkoła Suzuki, „Teatrzyk jak się patrzy”, Studio Piosenki, Młodzieżowa Orkiestra Dęta – w repertuarze młodych artystów: kolędy, jasełka, pastorałki. Blisko 500 widzów z Mykanowa i okolic wzięło udział w Gminnym Kolędowaniu organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Gminne Centrum Muzyki i Tańca. Dodatkową atrakcją były występy mażoretek.
Polskie Boże Narodzenie nierozłącznie wiąże się z kolędami. I choć świąteczny czas już za nami, każdy chciałby świąteczną atmosferę zatrzymać na dłużej. Taką możliwość stworzył GOKiS w Mykanowie organizując Gminne Kolędowanie. W pomysł zaangażowało się Gminne Centrum Muzyki i Tańca i na Hali Sportowej 8 stycznia odbyła się impreza, która zgromadziła blisko 500 osób.
Świąteczne dekoracje, choinki, przygaszone światła – trzygodzinną imprezę po oficjalnych powitaniach – rozpoczęły dzieci z Częstochowskiej Szkoły Suzuki. Zabrzmiało „Przybieżeli do Betlejem”. Do kolejnych utworów do najstarszych uczniów dołączali najmłodsi skrzypkowie. Kolędy wykonane na skrzypcach przez młodych artystów pod dyrekcją Magdaleny Rogowskiej zachwyciły publiczność. Warto dodać, że Szkoła Suzuki uczy gry na skrzypcach, pianinie i wiolonczeli metodą Języka Ojczystego, która zakłada, że wszystkie dzieci rodzą się utalentowane. Gry na instrumencie mogą nauczyć się tak jak mowy w języki ojczystym. Metoda ta powstała w latach 30. w Japonii. Od 2009 roku Szkoła Suzuki funkcjonuje także w Częstochowie, uczęszczają do niej również dzieci z naszej gminy.
Na kolędowaniu nie mogło zabraknąć Jasełek. I nie zabrakło. Działający przy GOKiS dziecięcy „Teatrzyk jak się patrzy” zaprezentował spektakl według scenariusza i w reżyserii Elżbiety Muznerowskiej oraz z akompaniamentem Marka Zyskowskiego. Był Józef i Maryja, pastuszkowie, anielskie tańce i śpiewy, była nawet dziewczynka z zapałkami. Były kolędy i pastorałki – te bardziej znane i te zupełnie unikatowe. A po stronie widzów: wzruszenie i oklaski.
Po Jasełkach przyszedł czas na solowe występy wokalistów z działającego przy GOKiS Studia Piosenki. Instruktor Jan Głowacki może być dumny – każda z kolęd została wykonana brawurowo.
Prawdziwy popis profesjonalizmu i wirtuozerii zaprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, pod batutą Krzysztofa Witczaka. Zabrzmiały polskie kolędy i światowe standardy, budząc szczery zachwyt i aplauz publiczności. Wizytówka Mykanowa, jak zwykle nie zawiodła.
Gminne Kolędowanie 2017 – obok wymienionych świątecznych występów – zaserwowało publiczności dodatkową atrakcję w postaci prezentacji mażoretek tańczących w GCMiT pod okiem instruktorki Małgorzaty Prowdy. Każda z grup wiekowych zaprezentowała się w odrębnym układzie tanecznym i odmiennych barwach. I choć występ nie był stricte świąteczny, raczej karnawałowy, to wzbudził mnóstwo emocji.
Pierwsze Gminne Kolędowanie zakończyło się z sukcesem. Czekamy na kolejną edycję … w przyszłym roku.