HomeAktualnościAudycje

Koncert operowy w Borownie

Dzieła Bacha, Haendla, czy Pucciniego zabrzmiały 21 maja b.r. w kościele parafialnym p.w. Św. Wawrzyńca w Borownie podczas koncertu zatytułowanego „Świat opery według Reszków”. Wydarzenie wpisało się w obchody setnej rocznicy śmierci Edwarda – członka wybitnie uzdolnionej rodziny, największego basu końca XIX wieku, który po śmierci spoczął na cmentarzu w Borownie. Jest też patronem miejscowej Szkoły Podstawowej.

Choć rodzina Reszków na przełomie XIX i XX w. była na ustach wszystkich miłośników muzyki, dziś większość ekspertów uważa, że wciąż są postaciami współcześnie niedocenianymi tak, jak na to zasługują. W ostatnich latach stara się to zmienić, między innymi Gmina Mykanów.

Edward Reszke był artystą operowym wielu światowych scen. W programie koncertu w Borownie znalazły się utwory operowe często wykonywane za życia jego i rodzeństwa. Soliści: Katarzyna Suska – Zagórska (mezzosopran) i Jacek Ozimkowski (bas) zaprezentowali się przy akompaniamencie Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej.

Rodzeństwo Reszków  za życia mocno upodobało sobie tereny podczęstochowskie. Początkowo przyjeżdżali do Borowna w celach rekreacyjnych i przygotowywać się do nowych ról, a z czasem zakupili majątki w okolicy Kłomnic. Gościem honorowym majowego koncertu był prawnuk Edwarda – Adam Donimirski.

Zapraszamy do obejrzenia naszej audycji z koncertu:

materiał: Adam Jakubczak, Bartosz Paludkiewicz

Oraz galerii zdjęć:

fot. Bartosz Paludkiewicz

COMMENTS

Skip to content