W ramach obchodów Święta Niepodległości wraz z Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zapraszamy na Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Zespołów Folklorystycznych Wrzosowianie z Gminy Poczesna oraz Klepisko z Gminy Kłomnice!
Przed koncertem zapraszamy na słodki poczęstunek, WSTĘP WOLNY!
Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie działa nieprzerwanie od 1998 roku. Powstał z inicjatywy Zarządu OSP we Wrzosowej pod przewodnictwem komendanta Mariana Kołodzieja. Od 2007 roku patronat honorowy nad Wrzosowianami sprawuje Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma. Członkowie zespołu to pasjonaci rodzimej kultury ludowej. Są to głównie mieszkańcy gminy Poczesna, ale nie brakuje przedstawicieli sąsiednich gmin oraz miasta Częstochowy. Przygodę z Zespołem można rozpocząć już w wieku 4 lat. W swoim repertuarze Wrzosowianie posiadają wszystkie tańce narodowe oraz tańce i pieśni regionów: częstochowskiego, krakowskiego, lubelskiego, łowickiego, śląskiego, Lachów Sądeckich i Beskidu Żywieckiego. Zespół trzykrotnie był gościem honorowym na uroczystościach narodowych w Grecji, Serbii i Macedonii, gdzie pełnił funkcję ambasadora kultury polskiej.
W 2012 roku reprezentował gminę w rejonie solecznickim na Litwie podczas realizacji projektu z Polsko – Litewskiej Fundacji Wymiany Młodzieży „Tanecznym krokiem do przyjaźni”. W 2013 roku uczestniczył w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Balkan Folk Fest w Bułgarii.
Zespół Śpiewaczy „Klepisko” to perła ziemi kłomnickiej. Początki zespołu sięgają 1980 roku, kiedy to ówczesne Koło Gospodyń Wiejskich, działające w Kłomnicach, wyszło z inicjatywą stworzenia ludowego zespołu śpiewaczego z dbałością o rodzimy folklor. W 2020 roku przypada czterdziesty jubileusz Zespołu, niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany z organizacją jubileuszowej trasy koncertowej po Powiecie Częstochowskim.
Zespół Śpiewaczy „Klepisko” nieprzerwanie udowadnia, że tradycja, ludowość i ojczyzna to najważniejsze cechy, o których należy zawsze pamiętać. Początki nie były łatwe. W latach osiemdziesiątych stworzenie ludowego zespołu było możliwe, dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kłomnicach, który stał się drugim domem dla „Klepiska”. Kierownictwo muzyczne nad Zespołem objął wybitny, choć bardzo skromny Mieczysław Tkacz, ówcześnie nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej i organista w Kościele p.w. Św. Marcina w Kłomnicach.