HomeAktualnościGOKiS

Powiew dawnych wieków na wyciągnięcie ręki

Bezcenne piętnastowieczne rękopisy, egzemplarze ksiąg powstałe w pionierskich latach sztuki drukarskiej, czy ciekawe pamiątki związane z najwybitniejszymi Polakami – to tylko niektóre z atrakcji, które udostępniono uczestnikom wycieczki na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wyjazd zainicjowała Grupa Pasjonatów Historii, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie, a do realizacji pomysłu doszło między innymi dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Mykanowie.

W wyjeździe uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa miłośników historii. Krakowska uczelnia przygotowała dla nich kilka segmentów poprowadzonych przez wybitnych fachowców.

Dr Elżbieta Knapek zaprezentowała mykanowskiej wycieczce rękopiśmienną część zbiorów UJ-otu. Uczestnicy mieli okazję obcowania na wyciągnięcie ręki z dziełami twórców, których prace przetrwały w doskonałym stanie przez wieki. Wśród dzieł znalazł się między innymi atlas zwierząt, w którym obok krów, jeleni, czy wielbłądów opisano smoki i bazyliszki.

Zbiór starodruków omówił dr Michał Lewicki. I w tym przypadku wartość materialna zaprezentowanych ksiąg jest praktycznie nie do oszacowania. Zawartość merytoryczna i jakość ksiąg powstałych w średniowieczu dzieł zaprzecza popularnemu określeniu tamtego okresu jako „ciemnych wieków”.

Kolejnymi opiekunami grupy, która zaprezentowała uczelniane archiwum, byli: dr hab. Maciej Zdanek i dr hab. Przemysław Żukowski. Dzięki obu Panom mykanowscy pasjonaci zapoznali się z dokumentami przechowywanymi przez stulecia, a nawet poznali niektóre szczegóły dotyczące absolwentów, którzy ukończyli krakowska uczelnię przed wielu laty, a pochodzili z najbliższych okolic Mykanowa.

Prawdziwą wisienką na torcie była możliwość zwiedzenia muzeum uniwersyteckiego, w trakcie którego w rolę przewodnika wcielił się dr hab. Krysztof Stopka.

Całodniowy pobyt w uczelni, w której kształcili się najwybitniejsi Polacy był niesamowitym przeżyciem, tym bardziej, że oprowadzający dali gościom możliwość zapoznania się również z eksponatami nie udostępnianymi powszechnie.obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Skip to content